Wzdęcia i gazy w podróży
Spis treści
Dlaczego mam wzdęcia na wakacjach?
Na początek warto podkreślić, że jeśli cierpisz z powodu wzdęć i gazów, nie jesteś sam. Doświadcza ich większość ludzi, cierpią na nie zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Nasze ciało jest cudownym systemem, który przekształca pożywienie w energię.
Gdy jesteś na wakacjach, to „paliwo”, które dostarczasz organizmowi, naturalnie się zmienia. Częścią poznawania państwa, które odwiedzasz po raz pierwszy, jest odkrywanie jego tradycji kulinarnych. Na przykład jedząc smaczne, ale pikantne curry w kraju takim jak Tajlandia, dostarczasz swojemu organizmowi pożywienia, do którego nie jest przyzwyczajony.
W niektórych rejonach świata mogą także występować niższe standardy higieniczne związane z pożywieniem, co także może negatywnie wpłynąć na nasz układ pokarmowy.
Nie musisz jednak wyjeżdżać daleko, by doświadczyć wzdęć związanych z podróżą. Nawet spędzając wakacje z przyjaciółmi w miejscu oddalonym o godzinę drogi od domu, możesz ulec pokusie zmiany nawyków żywieniowych. Ty i Twoi znajomi możecie sięgać po więcej przekąsek i tłustych potraw oraz pić więcej alkoholu – w końcu jesteście na wakacjach! Twój żołądek może nie nadążać za tym tempem i może „odwdzięczyć się” wzdęciami. Dla niektórych osób może to być nie tylko przyczyną problemów fizycznych, ale także powodem do wstydu i poczucia zakłopotania w relacjach społecznych.
Co powoduje wzdęcia podczas podróży?
Układ trawienny człowieka jest równie wspaniały, co wrażliwy. Próbowanie nowych dań, z którymi nasz żołądek nie miał wcześniej do czynienia, zarówno na wakacjach, jak i w domu, może prowadzić do jego podrażnień. Tak jak samochód może mieć problemy z jazdą na nowym paliwie, tak samo organizm człowieka jest przyzwyczajony do poprzedniej diety i może być wrażliwy na jej zmiany.
Produkcja gazów jest uwarunkowana różnymi czynnikami, np. dostępnością niestrawionych treści pokarmowych dla bakterii fermentacyjnych w jelicie cienkim, czy składem i rozmieszczeniem flory jelitowej. Wprowadzanie do diety nowych pokarmów i napojów podczas wakacji powoduje zachwianie równowagi. Niestrawione pokarmy w żołądku i jelitach stanowią doskonałe podłoże do rozwoju bakterii i produkcji gazów, które zostają uwięzione w układzie pokarmowym.
Choć wakacje to moment na relaks i regenerację, wiele osób woli ekscytujące i nowe doświadczenia. Kilka gorączkowych dni spędzonych w gorącym klimacie wokół starożytnych świątyń w Azji może również powodować stres dla organizmu, a tym samym wpływać na trawienie.
Jakie są typowe problemy żołądkowo-jelitowe podczas wakacji?
Wiele osób spędza wakacje w dalekim kraju i z obawy przed „sytuacją awaryjną” planuje swój dzień w oparciu o przerwy na toaletę. Jeśli brzmi to znajomo, pamiętaj, że nie jesteś sam. Problemy z trawieniem podczas wakacji mogą objawiać się na wiele różnych sposobów:
Ból brzucha
Wiele problemów żołądkowo-jelitowych objawia się bólem brzucha. Odczuwane są wtedy skurcze, tępy ból lub uczucie wzdęcia.
Biegunka
Biegunka to w zasadzie każda zmiana w zwyczajnej pracy jelit, która obejmuje zwiększoną częstotliwość oddawania i objętość stolca lub jego większą płynność. Zmniejszenie wchłaniania płynów lub zwiększenie ich wydzielania w jelitach powoduje, że stolec ma bardziej płynną konsystencję. Ostra biegunka trwa zazwyczaj krócej niż 2–3 tygodnie. Najczęściej wywołują ją bakterie.
Refluks i zgaga
Czasami kwasy żołądkowe mogą cofać się do gardła, co przynosi uczucie kwaśnego smaku w ustach. Czasami objawia się to również jako uczucie pieczenia w górnej części ciała i w okolicy serca.
Gazy i wzdęcia
Statystyki dowodzą, że 30% populacji ogólnej cierpi na wzdęcia. Towarzyszy temu uczucie pełności w okolicy brzucha. Produkcja gazów w przewodzie pokarmowym zależy zazwyczaj od ilości niewchłoniętego pokarmu, który jest fermentowany przez bakterie oraz od ogólnego składu i rozmieszczenia flory jelitowej.
Jak się uporać ze wzdęciami w podróży?
Jeśli będąc na wakacjach dopadną Cię wzdęcia, możesz spróbować kilku sposobów, aby sobie z nimi poradzić.
Leki dostępne bez recepty
Szybką ulgę przynoszą leki dostępne w aptekach bez recepty. Produkty takie jak Espumisan® zawierają specjalne składniki, które wspomagają prawidłowy transport gazów. Wskazane jest, aby zakupić takie leki przed wyjazdem i zabrać je ze sobą w drogę.
Aktywność fizyczna
Badania wykazały, że już nawet lekka aktywność fizyczna może poprawić oczyszczanie jelit z gazów. Na przykład spacer dookoła domu korzystnie wpłynie na jelita – zaczną się żwawiej poruszać, co może pomóc w uwolnieniu nadmiaru gazów. Ponadto udowodniono, że regularne ćwiczenia pomagają również przy bólach i wzdęciach menstruacyjnych. Niewłaściwa postawa, jak również spędzanie dużej ilości czasu w pozycji leżącej (na wznak), mogą przeszkadzać w prawidłowym transporcie gazów w organizmie.
Delikatny masaż brzucha wzdłuż przebiegu jelita grubego może pomóc w przesunięciu gazu, który w nim utknął.
Jeśli wzdęcia i problemy z trawieniem podczas wyjazdu utrzymują się, dobrze jest udać się do lokalnego lekarza, aby wykluczyć poważne problemy zdrowotne. Zwykle mają oni duże doświadczenie w walce z problemami podróżnych goszczących w danym regionie.
Jak zapobiegać wzdęciom podczas podróży?
Problemy ze wzdęciami mogą wystąpić w różnych sytuacjach. Może doprowadzić do nich m.in. połykanie zbyt dużych ilości powietrza podczas jedzenia czy zbyt szybkie spożywanie posiłków, spowodowane mogą być też nadmierną produkcją gazów w jelitach. Ponieważ wzdęcia w okresie wakacji są najczęściej spowodowane ciężkostrawnymi pokarmami, można zrobić kilka rzeczy, aby zapobiec ich występowaniu. Zwrócenie uwagi na swoje nawyki i rutynowe zachowania może pomóc w identyfikacji i eliminacji przyczyn problemów żołądkowo-jelitowych, abyś mógł w pełni cieszyć się wakacjami.