USG – jak pozbyć się gazów przed badaniem
Spis treści
Stosowanie środków zmniejszających pienienie treści przewodu pokarmowego przed badaniem ultrasonograficznym jamy brzusznej
Normalnym zjawiskiem jest powstawanie gazów i ich wydalanie poprzez puszczanie wiatrów bądź podczas oddawania stolca. Jednak objętość gazów i częstotliwość ich oddawania mogą się znacznie różnić u poszczególnych osób. Wzdęcia często nie są uważane za poważną chorobę, ale mogą stanowić problem w przypadku niektórych procedur diagnostycznych podczas wizyty u lekarza.
Skuteczność diagnostyki ultrasonograficznej w obrębie jamy brzusznej może być mocno ograniczona przez obecność gazów w żołądku i jelitach. Gazy jelitowe często uniemożliwiają wyraźne uwidocznienie narządów i poszukiwanych szczegółów podczas obrazowania ultrasonograficznego.
Korzyści z przyjmowania środków zmniejszających pienienie treści przewodu pokarmowego przed badaniem ultrasonograficznym jamy brzusznej
Nie tylko Ty cierpisz z powodu wzdęć i nadmiernej ilości gazów w układzie pokarmowym. Doświadcza ich większość ludzi. Nasze ciało jest cudownym systemem, który przekształca pożywienie w energię. Jeśli podczas tego procesu w przewodzie pokarmowym wytworzy się zbyt dużo gazów, brzuch staje się wzdęty. Problemy z ich uwolnieniem mogą powodować silny dyskomfort (a nawet ból), a brzuch może sprawiać wrażenie większego niż zwykle.
Oto jak Espumisan® może Ci pomóc: jego substancja czynna, symetykon, pomaga uwolnić się od gazów zalegających w jamie brzusznej. Wpływa on na elastyczność uwięzionych w przewodzie pokarmowym pęcherzyków gazu. Kiedy dochodzi do ich pęknięcia, uwalnia się gaz, który może zostać wchłonięty przez ściany jelit lub wydalony z organizmu przez odbijanie lub przy puszczaniu wiatrów.
Czy środki zmniejszające pienienie treści przewodu pokarmowego mogą powodować działania niepożądane?
Symetykon – zawarty w produktach Espumisan® – znany jest od ok. 50 lat. Został dobrze przebadany i uznany za praktycznie nietoksyczny. Działa on na gazy uwięzione w przewodzie pokarmowym, ale nie jest wchłaniany przez organizm. Można go przyjmować w leczeniu długoterminowym, cechuje się łatwością stosowania – jedna dawka to dwie małe, łatwe do połknięcia kapsułki. Mogą go przyjmować kobiety w ciąży po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Inne postaci produktu, np. emulsję (krople doustne), mogą przyjmować nawet niemowlęta. Ponadto Espumisan® nie zawiera cukru, dlatego jest szczególnie polecany dla niemowląt i diabetyków. Jest produkowany w Niemczech pod ścisłą kontrolą jakości.
Jak zmniejszyć powstawanie gazów przed badaniem – inne wskazówki
Mimo intensywnych badań, mechanika powstawania wzdęć wciąż nie została do końca poznana naukowo. Przyczyny ich występowania znacznie różnią się od siebie w zależności od osoby – obejmują zaburzenia trawienia, nadwrażliwość na pokarmy lub zaburzenia hormonalne. Zbadanie poniższych czynników może znacznie usprawnić usuwanie gazów przed badaniem USG.