Przyjmowanie leków a wzdęcia
Spis treści
Czy leki mogą powodować wzdęcia?
Jednym z najczęściej zgłaszanych podczas wizyt lekarskich objawów dolegliwości żołądkowo-jelitowych jest wzdęcie brzucha. Często jest ono jednak ukrywane z powodu wstydu czy też po prostu ignorowane, gdyż pacjenci i lekarze nie uważają go jako poważny problem. W rzeczywistości jednak wiele osób cierpi z powodu bólu i dyskomfortu społecznego związanego ze wzdęciami i nadmierną ilością gazów.
Typowymi przyczynami powstawania wzdęć i nadmiernych ilości gazów są niezdrowe nawyki żywieniowe, stres, nadwrażliwość na pokarmy, a także zaburzenia hormonalne. W takich przypadkach ulgę przynieść może wyeliminowanie określonego pokarmu z diety lub zmiana swoich codziennych nawyków.
Stosowanie niektórych leków może powodować skutki uboczne w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych i wzdęć. Zdarza się, że pacjenci, którzy muszą przyjmować konkretny lek, cierpią z powodu wzdęć podczas jego stosowania.
W celu uzyskania dalszych informacji na temat działań niepożądanych stosowanych leków należy zapoznać się z ulotką dla lub skontaktować się z lekarzem.
Jakie leki powodują wzdęcia? Dlaczego?
W badaniach stwierdzono, że uczestnicy zgłaszali problemy żołądkowo-jelitowe po spożyciu pewnych pokarmów lub leków. Do leków tych należą leki stosowane w leczeniu zaparć (środki przeczyszczające), cukrzycy (akarboza) oraz leki pomagające w walce z otyłością (orlistat).
Inne leki, o których powszechnie wiadomo, że mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe, to niesteroidowe przeciwzapalne środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, a także antybiotyki.
Środki antykoncepcyjne, takie jak pigułka, zmieniają równowagę hormonalną, co również może powodować wzdęcia. Wiele kobiet zgłaszało wzdęcia po rozpoczęciu stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
Kiedy trzeba iść do lekarza?
Znalezienie przyczyn wzdęć może zająć sporo czasu – to długi, frustrujący proces prób i błędów, polegający na eliminowaniu pewnych pokarmów i nawyków z codziennego życia. Jeśli masz wrażenie, że jeden z Twoich leków powoduje wzdęcia, powinieneś porozmawiać z lekarzem, który przepisał ten lek. Być może dostępne są możliwości leczenia wzdęć lub nawet zmiany leku na inny powodujący mniej skutków ubocznych.
Jak pozbyć się wzdęć wynikających ze stosowania leków?
Ponieważ wiele problemów żołądkowo-jelitowych spowodowanych jest współczesnym stylem życia, możemy spróbować kilku zmian, które pomogą zmniejszyć dolegliwości związane ze wzdęciami. Zwrócenie uwagi na swoje nawyki i rutynowe zachowania może pomóc w identyfikacji i eliminacji przyczyn tych problemów.