Wzdęcia
Spis treści
Czym są wzdęcia?
Nie tylko Ty cierpisz z powodu wzdęć i nadmiernej ilości gazów w układzie pokarmowym. Doświadcza ich większość ludzi. Nasze ciało jest cudownym systemem, który przekształca pożywienie w energię. Jeśli podczas tego procesu w przewodzie pokarmowym wytworzy się zbyt dużo gazów, brzuch staje się wzdęty. Problemy z uwolnieniem gazów mogą powodować silny dyskomfort (a nawet ból), a brzuch może sprawiać wrażenie większego niż zwykle. Produkcja gazów w przewodzie pokarmowym zależy zazwyczaj od ilości niewchłoniętego pokarmu, który fermentuje w wyniku działania bakterii, jak również od flory jelitowej, jej ogólnego składu i rozmieszczenia w jelitach. Niezależnie od płci, wzdęcia i strach przed niekontrolowanym uwolnieniem gazów mogą być przyczyną stresu w codziennym życiu.
Dlaczego mam wzdęcia?
Powstawanie gazów i ich wydalanie w postaci wiatrów jest normalne. Jednak ich objętość oraz częstotliwość ich powstawania znacznie różnią się u poszczególnych osób. Za wzdęcia i nadmierne wydzielanie gazów odpowiadają różne czynniki.
Zrozumienie mechanizmów powstawania wzdęć i gazów jest skomplikowane. W każdym momencie w przewodzie pokarmowym przeciętnego człowieka znajduje się ok. 100–200 cm3 gazu. Jego objętość zwiększa się na przykład poprzez połykanie powietrza czy picie napojów gazowanych. Zwykle gazy te są wchłaniane do krwiobiegu, usuwane poprzez odbijanie bądź po prostu wydalane podczas puszczania wiatrów. Jeśli ten system zostanie zaburzony, nadmiar gazów może zostać uwięziony organizmie w postaci małych pęcherzyków, co powoduje uczucie pełności i wzdęcia.