Wzdęcia latem
Spis treści
Dlaczego wzdęcia bywają bardziej dokuczliwe latem?
Lato to dla wielu osób najprzyjemniejszy okres w roku: gorące dni pełne słońca, noszenie ulubionych sukienek i długie kolacje z przyjaciółmi w ciepłe letnie wieczory. Jednak po wypiciu nocą kilku koktajli ze znajomymi, po zjedzeniu słodkich przekąsek możemy mieć wrażenie, że nasz układ pokarmowy nie pracuje prawidłowo. Najcieplejsza część roku to dla wielu osób także okres podróży do innych krajów. Lokalna kuchnia również może powodować podrażnienia układu pokarmowego. Z tych powodów wiele osób odczuwa latem wzdęcia.
Wzdęcia i nadmierne gazy należą do najczęstszych objawów żołądkowo-jelitowych zgłaszanych podczas wizyt lekarskich. Często są one jednak ukrywane z powodu wstydu czy też po prostu ignorowane, gdyż pacjenci i lekarze nie uważają ich za poważny problem.
W rzeczywistości jednak wiele osób cierpi z powodu bólu i dyskomfortu związanego ze wzdęciami i nadmierną ilością gazów. Kobiety mogą wtedy czuć się niekomfortowo w swoich obcisłych, letnich sukienkach. Zarówno one, jak i mężczyźni nie mogą też swobodnie cieszyć się czasem spędzanym ze swoimi przyjaciółmi z powodu nieprzyjemnego uczucia w brzuchu.
Co powoduje wzdęcia w lecie?
Układ trawienny człowieka jest równie wspaniały, co wrażliwy. Próbowanie nowych dań, z którymi nasz żołądek nie miał wcześniej do czynienia, czy też jedzenie i picie zbyt dużych ilości słodkich przekąsek, alkoholu i napojów gazowanych, może prowadzić do jego podrażnień. Tak jak samochód może mieć problemy z jazdą na nowym paliwie, tak samo organizm człowieka jest przyzwyczajony do poprzedniej diety i może być wrażliwy na jej zmiany.
Problemy z trawieniem mogą wystąpić na różnych jego etapach. Może doprowadzić do nich m.in. połykanie zbyt dużych ilości powietrza podczas jedzenia czy zbyt szybkie spożywanie posiłków, spowodowane mogą być też nadmierną produkcją gazów w jelitach. Szczególnie w przypadku wzdęć, dolegliwości żołądkowo-jelitowe często pojawiają się po spożyciu posiłków o określonej wielkości lub składzie. Uczucie bólu brzucha i wzdęcia mogą być także powiązane ze stresem, niewłaściwym trawieniem, zaburzeniami hormonalnymi, połykaniem powietrza podczas jedzenia lub przyjmowaniem niektórych leków.
Lato to wspaniały czas by cieszyć się życiem z przyjaciółmi, rodziną i znajomymi – ale dla wielu osób jest to również czas występowania dolegliwości żołądkowo-jelitowych.
- Nadmiar cukru
- Za dużo alkoholu
- Napoje gazowane
- Stres
- Zaburzenia hormonalne
- Niektóre leki
Jak łagodzić wzdęcia latem?
Jeśli masz wrażenie, że Twój brzuch jest wzdęty w okresie letnim, czujesz się nieswojo w ulubionych ubraniach czy też podczas spotkań towarzyskich, możesz zrobić kilka rzeczy, aby sobie pomóc.
Lek bez recepty
Szybką ulgę możesz uzyskać dzięki lekom dostępnym w aptece bez recepty. Produkty takie jak Espumisan® zawierają składniki, które zmniejszają wzdęcia spowodowane nagromadzeniem gazów w przewodzie pokarmowym. Jeśli wiesz, że masz skłonność do wzdęć, możesz kupić taki lek wcześniej i mieć go zawsze przy sobie.
Aktywność fizyczna
Badania wykazały, że już nawet niewielka aktywność fizyczna może znacznie wspomóc oczyszczanie jelit z zalegających w nich gazów. Może to być na przykład spacer dookoła domu, który wprawi jelita w ruch, co pomoże w transporcie i uwolnieniu nadmiaru gazu. Ponadto udowodniono, że regularne ćwiczenia pomagają również przy bólach i wzdęciach menstruacyjnych. Pamiętaj, że niewłaściwa postawa, jak również spędzanie dużej ilości czasu w pozycji leżącej (na wznak), mogą przeszkadzać w prawidłowym transporcie gazów w organizmie.
Delikatny masaż brzucha wzdłuż przebiegu jelita grubego może pomóc w przesunięciu gazu, który w nim utknął.
Jak zapobiegać problemom ze wzdęciami i gazami latem?
Wiele problemów żołądkowo-jelitowych spowodowanych jest współczesnym stylem życia, dlatego możemy spróbować kilku zmian, które pomogą zmniejszyć dolegliwości związane ze wzdęciami. Zwrócenie uwagi na swoje nawyki i rutynowe zachowania może pomóc w identyfikacji i eliminacji przyczyn problemów żołądkowo-jelitowych.