Wzdęty brzuch w okresie menopauzy
Spis treści
Wzdęcia a menopauza
Na początek musisz wiedzieć, że jeśli cierpisz z powodu wzdęć i gazów, nie jesteś sama. Doświadcza ich większość ludzi. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe pojawiają się w różnych sytuacjach i są bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać. Dyskomfort i problemy żołądkowe mogą być spowodowane dietą, stylem życia, jak również zmianami hormonalnymi.
Wzdęcia w okresie menopauzy – kiedy występują?
Wzdęcia spowodowane są uwięzieniem nadmiaru powietrza w przewodzie pokarmowym. Zazwyczaj odczuwane są jako uczucie pełności lub ucisku w okolicy brzucha. Wzdęcia w okresie menopauzy są związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Niekiedy mogą one występować nawet do czterech lat przed jej rozpoczęciem. Do typowych objawów należą:
- Ból brzucha
- Celowe lub mimowolne oddawanie gazów
- Częste odbijanie
- Burczenie lub bulgotanie w brzuchu
- Ucisk i skurcze spowodowane zbyt dużą ilością gazu
Dlaczego menopauza powoduje wzdęcia?
Zwiększony poziom estrogenu może powodować zatrzymywanie wody w organizmie, co z kolei może powodować wzdęcia. Inne efekty uboczne menopauzy, takie jak zmiany w diecie, nadmierny apetyt i spowolnione trawienie mogą powodować zaleganie niestrawionych pokarmów w przewodzie pokarmowym. To prowadzi do gromadzenia się gazów i uczucia ucisku lub dyskomfortu. Stres związany z menopauzą i inne dolegliwości zdrowotne występujące w tym okresie również mogą odgrywać pewną rolę.
Jak złagodzić wzdęcia w okresie menopauzy?
Aby złagodzić wzdęcia podczas menopauzy, spróbuj pić dużo wody i wykonywać odpowiednią dla siebie ilość ćwiczeń fizycznych. Takie działania pomagają nie tylko na trawienie, są korzystne także dla ogólnego stanu zdrowia.
Unikanie pewnych produktów spożywczych, na przykład zawierających nadmiar soli, który prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie i uczucie obrzmienia oraz jednoczesne spożywanie większej ilości probiotyków, zawartych np. w jogurtach lub kiszonej kapuście, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego.
Rzuć palenie.
Unikaj żucia gumy – może ono prowadzić do gromadzenia się powietrza w organizmie, podobnie jak spożywanie wzdymających produktów, takich jak fasola, inne warzywa strączkowe lub tłuste smażone potrawy.
Spożywanie mniejszych porcji posiłków, prawidłowe przeżuwanie pokarmu i jedzenie w pozycji siedzącej, zamiast pochłaniania lunchu w biegu, to kolejne proste sposoby na wspomaganie trawienia.
Unikaj picia napojów gazowanych – powodują one gromadzenie się nadmiernych ilości gazu w żołądku, co prowadzi do wzdęć i dyskomfortu.
Kiedy trzeba zgłosić się do lekarza?
Zazwyczaj wzdęcia nie stanowią poważnego problemu zdrowotnego. Jeśli jednak nie ustępują one samoistnie lub utrzymują się przez dłuższy czas, może to wskazywać na istnienie schorzeń, które wymagają interwencji lekarskiej.
Inne przyczyny wzdęć
Powstawanie gazów i ich wydalanie w trakcie puszczania wiatrów jest normalne. Jednak ich objętość i częstotliwość ich powstawania znacznie różnią się u poszczególnych osób. Za wzdęcia i nadmierne wydzielanie gazów odpowiadają różne czynniki.