Wzdęcia a dieta
Spis treści
Czy dieta i poszczenie mogą powodować wzdęcia?
Na początek warto podkreślić, że jeśli cierpisz z powodu wzdęć i gazów, nie jesteś sam. Doświadcza ich większość ludzi, cierpią na nie zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Nasze ciało jest cudownym systemem, który przekształca pożywienie w energię. Jeśli podczas tego procesu w przewodzie pokarmowym wytworzy się zbyt dużo gazów, brzuch staje się wzdęty.
Dostępnych jest wiele różnych diet. Wszystkie mają na celu poprawę naszego samopoczucia i kondycji fizycznej, ale czasami przynoszą skutek wręcz odwrotny – nie dlatego, że są złe. Po prostu każdy z nas jest inny i inaczej reaguje na niektóre pokarmy. Dieta, która jest idealna dla Twojego sąsiada, u Ciebie może powodować wzdęcia i uczucie pełności.
Dlaczego stosowanie diety może powodować wzdęcia?
Staramy się robić to, co dla naszego ciała najlepsze: dobrze się odżywiać, nie jeść za dużo, unikać pokarmów, które mogą nam zaszkodzić. Ale czasami nie wiemy, czego mamy właściwie unikać. Alergie pokarmowe są dziś powszechne – czy to nietolerancja glutenu, celiakia albo nietolerancja laktozy. Jeśli nie zostaną zdiagnozowane, mogą prowadzić do dyskomfortu i wzdęć, a nawet poważnych problemów zdrowotnych. Dzieje się tak z powodu niezdolności organizmu do prawidłowego trawienia niektórych rodzajów żywności.
Gdy przechodzimy na dietę, usuwamy z naszego jadłospisu pewne produkty, co może prowadzić do rozregulowania naszego systemu trawiennego. Jednym z powszechnych problemów jest spożywanie zbyt dużych ilości cukru. Problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, są bardzo powszechne i dobrze znane – powinny zostać zdiagnozowane przez lekarza pierwszego kontaktu. Ponadto zbyt duża ilość spożywanego cukru może również powodować wzdęcia. Problemem może być także zbyt duża ilość roślin strączkowych i nadmiar błonnika w diecie, ponieważ niestrawiona żywność powoduje powstawanie gazów. Próbowanie nowych potraw, których nie znał wcześniej Twój żołądek – czy to w domu, czy na wakacjach – może prowadzić także do jego podrażnień.
Jeśli wdrażasz nowy nawyk żywieniowy, oznacza to, że zmieniasz źródło energii dla organizmu. Tak jak samochód może mieć problemy z jazdą na nowym paliwie, tak samo organizm człowieka jest przyzwyczajony do poprzedniej diety. Wszelkie zmiany bywają kłopotliwe. Wprowadzenie nowych lub zwiększenie ilości bardziej wymagających dla układu trawiennego składników pokarmowych, takich jak produkty pełnoziarniste, błonnik czy rośliny strączkowe, może prowadzić do nadmiernej produkcji gazów.
- Alergie pokarmowe
- Nadmiar cukru
- Cukrzyca
- Nadmiar roślin strączkowych i błonnika w diecie
Inne przyczyny wzdęć
Powstawanie gazów i ich wydalanie poprzez puszczanie wiatrów jest normalne. Jednak ich objętość i częstotliwość ich powstawania znacznie różnią się u poszczególnych osób. Za wzdęcia i nadmierne wydzielanie gazów odpowiadają różne czynniki.
Zrozumienie mechanizmów powstawania wzdęć i gazów jest skomplikowane. W każdym momencie w przewodzie pokarmowym przeciętnego człowieka znajduje się ok. 100–200 cm3 gazu. Jego objętość zwiększa się na przykład poprzez połykanie powietrza czy picie napojów gazowanych. Zwykle gazy te są wchłaniane do krwiobiegu i wydychane, bądź po prostu wydalane w trakcie puszczania wiatrów. Jeśli ten system zostanie zaburzony, nadmiar gazów może zostać uwięziony w organizmie w postaci małych pęcherzyków, co powoduje uczucie pełności i wzdęcia.