Wzdęcia a stres
Spis treści
Czy stres może powodować wzdęcia?
Żyjemy w szybko zmieniającym się świecie, w którym musimy sprostać wyzwaniom, o których starsze pokolenia nawet nie śniły. Jeśli Twoje ciało reaguje na stres wzdęciami i produkcją nadmiernej ilości gazów, nie jesteś sam. Cierpią z ich powodu zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nasze ciało jest cudownym systemem, który przekształca pożywienie w energię. Jeśli podczas tego procesu w przewodzie pokarmowym wytworzy się zbyt dużo gazów, brzuch staje się wzdęty. Ale jakie są tego przyczyny? Czy może na to wpływać stres?
Jak stres wywołuje wzdęcia?
Funkcjonując we współczesnym świecie, często natrafiamy na ciężkie sytuacje, przez które nasze życie przepełnione jest stresem. Zdarza się, że całe noce spędzamy nad ważnymi projektami, spożywamy posiłki późno, po długich dniach w pracy, czasem wypijamy wieczorami o kilka drinków za dużo. Czasami jemy na stojąco w porze lunchu, gdy mamy tylko kilka wolnych minut w ciągu dnia – albo jemy coś niezdrowego, żeby nabrać energii przed ważnym spotkaniem lub wystąpieniem.
Obowiązki w pracy i w domu mogą być źródłem stresu, a zła dieta potęguje problemy z trawieniem. Wyobraźmy sobie następującą sytuację: chaotyczny dzień w domu, jesteśmy w ciągłym biegu za maluchami, udaje nam się wziąć szybki kęs jedzenia pomiędzy pracami domowymi a opieką nad dziećmi. Gdy w końcu pójdą one na drzemkę, mamy chwilę, żeby coś przekąsić. Pełne wrażeń życie domowe ma wiele plusów, ale może też powodować dodatkowy stres i prowadzić do nieregularnego spożywania posiłków. Często, gdy chcemy tworzyć szczęśliwy dom dla wszystkich członków naszej rodziny, zdrowe trawienie schodzi na dalszy plan. Niezależnie od płci, wzdęcia i strach przed niekontrolowanym oddawaniem gazów mogą być przyczyną wielkiego stresu w codziennym życiu.
Niepokój a wzdęcia
Choć dieta jest ważnym czynnikiem dla prawidłowego trawienia, to nawet odżywiając się właściwie wciąż jesteśmy narażeni na występowanie wzdęć i nadmiernych gazów. Powodem może być np. stres w domu czy w pracy. Gdy lęk i niepokój utrzymują się na niezmiennie wysokim poziomie, ciało ma tendencję do reagowania na poziomie fizycznym. Dochodzi wtedy do wpływu na nerwy układu pokarmowego, a to może prowadzić na przykład do wystąpienia zespołu jelita drażliwego.
Inne przyczyny wzdęć
Powstawanie gazów i ich wydalanie poprzez puszczanie wiatrów jest normalne. Jednak ich objętość i częstotliwość ich powstawania znacznie różnią się u poszczególnych osób. Za wzdęcia i nadmierne wytwarzanie gazów odpowiadają różne czynniki.
Zrozumienie mechanizmów powstawania wzdęć i gazów jest skomplikowane. W każdym momencie w przewodzie pokarmowym przeciętnego człowieka znajduje się ok. 100–200 cm3 gazu. Jego objętość zwiększa się na przykład poprzez połykanie powietrza czy picie napojów gazowanych. Zwykle gazy te są wchłaniane do krwiobiegu i wydychane, bądź po prostu wydalane w trakcie puszczania wiatrów. Jeśli ten system zostanie zaburzony, nadmiar gazów może zostać uwięziony w organizmie w postaci małych pęcherzyków, co powoduje uczucie pełności i wzdęcia.