Wzdęcia a zaburzenia trawienia
Spis treści
Jak przebiega proces trawienia?
Każda komórka naszego ciała potrzebuje składników odżywczych, aby funkcjonować. Trawienie to proces, w którym pożywienie przechodzi przez przewód pokarmowy, gdzie zostaje rozłożone na cząstki wystarczająco małe, aby mogły zostać wchłonięte do krwiobiegu. Razem z krwią składniki odżywcze przekazywane są do różnych komórek naszego ciała.
Proces trawienia rozpoczyna się w chwili przeżuwania pokarmu. Enzymy zawarte w ślinie zaczynają rozkładać pierwsze składniki już w jamie ustnej. Po przełknięciu, pokarm poprzez przełyk przedostaje się do żołądka, a następnie do jelita cienkiego i grubego. W tych miejscach wszystkie substancje odżywcze, które mogą zostać wchłonięte, są pobierane do wykorzystania przez wszystkie komórki naszego ciała. To, co nie wchłania się do krwi i nie zostaje wykorzystane, organizm wydala jako kał.
Układ trawienny człowieka jest równie wspaniały, co wrażliwy. Współczesny styl życia stwarza wiele zagrożeń dla równowagi naszego trawienia. Życie w pośpiechu, niezdrowe jedzenie, stres, niewystarczająca ilość ruchu, a nawet zaburzenia hormonalne mogą powodować problemy z trawieniem.
Jednym z najczęściej zgłaszanych objawów żołądkowo-jelitowych są wzdęcia połączone z nadmiernym wydalaniem gazów. Często ten objaw się jednak pomija – na przykład z powodu wstydu albo dlatego, że pacjenci i lekarze nie uważają go za prawdziwy problem. W rzeczywistości jednak wiele osób cierpi z powodu bólu i dyskomfortu społecznego związanego ze wzdęciami i nadmierną ilością gazów.
Dolegliwości żołądkowo-jelitowe, powszechnie zwane „trawiennymi”
Jeśli masz wrażenie, że planujesz swój dzień wokół przerw na skorzystanie z toalety, czy odrzucasz zaproszenia na spotkania z przyjaciółmi, bo boisz się wpadki związanej z gazami, pamiętaj: nie jesteś sam.
Problemy żołądkowo-jelitowe, powszechnie zwane „trawiennymi”, mogą objawiać się na wiele różnych sposobów:
Ból brzucha
Wiele problemów żołądkowo-jelitowych objawia się bólem brzucha. Odczuwane są wtedy skurcze, tępy ból lub uczucie wzdęcia.
Biegunka
Biegunka to w zasadzie każda zmiana w zwyczajnej pracy jelit, która obejmuje zwiększoną częstotliwość oddawania i objętość stolca lub jego większą płynność. Zmniejszenie wchłaniania płynów lub zwiększenie ich wydzielania w jelitach powoduje, że stolec ma bardziej płynną konsystencję. Ostra biegunka trwa zazwyczaj krócej niż 2–3 tygodnie. Najczęściej wywołują ją bakterie.
Refluks i zgaga
Czasami kwasy żołądkowe mogą cofać się do gardła, co przynosi uczucie kwaśnego smaku w ustach. Może to objawiać się również jako uczucie pieczenia w górnej części ciała i w okolicy serca.
Gazy i wzdęcia
Statystyki dowodzą, że 30% populacji ogólnej cierpi na wzdęcia. Towarzyszy temu uczucie pełności w okolicy brzucha. Produkcja gazów w przewodzie pokarmowym zależy zazwyczaj od ilości niewchłoniętego pokarmu, który jest fermentowany przez bakterie oraz od ogólnego składu i rozmieszczenia flory jelitowej.
- Ból brzucha
- Biegunka
- Refluks i zgaga
- Gazy i wzdęcia
Dlaczego odczuwam dolegliwości żołądkowo-jelitowe?
Problemy żołądkowo-jelitowe mogą wystąpić w różnych fazach trawienia. Często zaczynają się już podczas jedzenia, gdy na skutek zbyt szybkiego połykania pokarmu zbyt duża ilość powietrza dostaje się do przewodu pokarmowego. Może je także spowodować nadmierna produkcja gazów w dolnej części jelit. Szczególnie w przypadku wzdęć pewne dolegliwości żołądkowo-jelitowe pojawiają się często po spożyciu posiłków o określonej wielkości lub składzie. Uczucie bólu brzucha i wzdęcia mogą być również związane ze stresem, nieprawidłowym trawieniem, zaburzeniami hormonalnymi lub przyjmowaniem niektórych leków.
Podczas procesu trawienia bakterie wytwarzają gaz. Jeśli utknie on w śluzie w postaci małych pęcherzyków, to trudniej się wchłania i trudniej przemieszcza. Powoduje to uczucie pełności i wzdęcia. Aby je złagodzić, gaz musi zostać uwolniony i wydalony.
Niezależnie od przyczyny, każdy, kto ma problemy żołądkowo-jelitowe, musi stawić czoła wyzwaniom z nimi związanym i potencjalnemu zakłopotaniu.
Leczenie
Wiele dolegliwości związanych z problemami żołądkowo-jelitowymi, powszechnie zwanymi „trawiennymi”, wydaje się być spowodowanych współczesnym stylem życia. Sam możesz zrobić wiele, aby zmniejszyć swoje problemy ze wzdęciami. Zwracanie uwagi na swoje nawyki i rutynowe czynności może pomóc w znalezieniu przyczyn.